Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2015-04-16 >>>

 

Punkty widzenia

 

Nawigacja

2015-04-17  

|<<

   

 >>|

2015-04-16  

<<<

>>>

 >>|

2015-04-15  

|<<

     

 

Data publikacji: 2015-04-16

Dz.U. nr: 3719

PZU tworzy TUW dla szpitali

(PZU, PZUW)

Z uwagi na długookresowy charakter ubezpieczeń dla szpitali uznaliśmy, że najlepszą formułą działania umożliwiającą wspólne modelowanie ryzyka jest wydłużenie perspektywy współpracy na linii ubezpieczyciel-klient. Dlatego chcemy powołać TUW PZUW, który będzie wiązać nas z placówkami medycznymi na dłużej, w oparciu o zasadę wzajemności. - Rafał Kiliński, Aneta Zawistowska, PZUW

 

W marcu złożyliśmy wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zarejestrowanie nowego podmiotu: TUW PZUW. Będzie on powołany do obsługi ryzyk z ubezpieczeń szpitalnych na zasadzie wzajemności. Zgody od nadzoru spodziewamy się na jesieni br. Chcielibyśmy rozpocząć działalność operacyjną w IV kwartale br.

PZU jest w stanie zasilić TUW odpowiednim kapitałem.

Relacja na dłużej

PZU będzie członkiem założycielem TUW. Żeby przystąpić do towarzystwa jednostka medyczna będzie musiała wnieść jednorazową opłatę członkowską. Będzie to kwota symboliczna, ponieważ nie chcemy, aby stanowiła barierę przystąpienia. Większości inicjatyw TUW, tworzonych oddolnie przez środowiska medyczne, nie udawało się zrealizować właśnie ze względu na brak finansowania. PZU jest w stanie zasilić TUW odpowiednim kapitałem. Uzyskaliśmy na to zgodę zarządu oraz rady nadzorczej.

Niezależnie od powołania TUW PZUW - PZU będzie miało cały czas w ofercie klasyczne, komercyjne produkty dla szpitali nieopierające się o zasady wzajemności. Ustalona z góry składka (tzw. fixed premium) jest wygodna dla klienta outsoursującego ryzyko do zewnętrznej firmy ubezpieczeniowej w sytuacji, gdy jej udział w budżecie kosztów danej jednostki jest niewielki. Jednak kiedy zarządzający szpitalami zauważą, że dzięki współpracy z naszymi doradcami oraz Risks Engineerami Medycznymi (REM) poprzez wdrażanie dedykowanych indywidualnie działań mogą pozytywnie wpłynąć na szkodowość, a co za tym idzie również na wielkość obciążeń, będą zainteresowani podjęciem tego rodzaju wyzwania. To oczywiście nie jest praca, którą wystarczy wykonać przez rok. To musi potrwać dłużej. I właśnie TUW PZUW daje taką możliwość, bo pozwala na nawiązanie wzajemnych, długookresowych relacji.

Uwzględniamy również, planując powołanie TUW PZUW, że z początkiem roku 2016 mają powrócić obowiązkowe ubezpieczenia zdarzeń medycznych. W nowej formule będziemy mogli je zaoferować na korzystniejszych warunkach.

Nie chcemy pełnić roli reformatora czy sponsora na jeden raz.

Podzielmy się wiedzą i ryzykiem

Wychodzimy naprzeciw wyzwaniom rynku. Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie, które z jednej strony będzie stanowiło odpowiedź na konkurowanie ceną, a z drugiej daje możliwość długookresowej współpracy, która pozwala na systematyczną pracę z klientem nad jakością ryzyka. Zarządzający placówkami medycznymi powinni dostrzec w perspektywie możliwość ograniczenia ceny za ubezpieczenie poprzez pracę nad jakością ryzyka. Nie chcemy pełnić roli reformatora czy sponsora na jeden raz. Chcemy to zrobić w sposób uczciwy: podzielimy się wiedzą i ryzykiem.

PZU - jako jedyne na rynku - od 4 lat prowadzi Risk Engineering Medyczny (REM). Zatrudniamy lekarzy, którzy jeżdżą do placówek prowadzić surveye medyczne. Na miejscu sprawdzają kompatybilność deklaracji danej jednostki medycznej składanej w procesie ubezpieczenia np. w zakresie realizacji procedur ze stanem faktycznym, rekomendując także, w oparciu o zdobyte doświadczenie, wykonanie zaleceń ograniczających ryzyko.

TUW PZUW oznacza wzmocnienie naszej codziennej relacji z klientem.

Z naszych doświadczeń wynika, że większość szkód w szpitalach jest spowodowana przez braki proceduralne albo nieprzestrzeganie procedur, które ładnie wyglądają jedynie na papierze. Nasi surveyerzy weryfikują to w praktyce. Początki REM były trudne - bywało że nie chciano ich nawet wpuszczać do placówek. Teraz sytuacja już się zmieniła - menadżerowie szpitali zrozumieli, że ograniczanie ryzyka leży również w ich dobrze pojętym interesie. Prawdopodobnie również dlatego, iż na przestrzeni ostatnich 10 lat z uwagi na zmieniające się otoczenie działalności szpitalnej ceny ubezpieczeń wzrosły i są odczuwalne dla budżetu placówki medycznej. W Polsce może to być nawet 2-5% rocznego budżetu (zależy od jednostki). Dla porównania w USA jest to nawet ok. 15% rocznego budżetu.

Efekt synergii

TUW PZUW oznacza wzmocnienie naszej codziennej relacji z klientem. Na pewno silniejszą niż w przypadku oferty komercyjnej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, będziemy bowiem próbować wywoływać twórczą interakcję. Wierzymy, że również brokerzy mogą się odnaleźć w tej sytuacji. Wystarczy jedynie wypracować formułę współpracy, żeby jeszcze lepiej wykorzystać efekt synergii.

Rafał Kiliński

Aneta Zawistowska

Projekt TUW PZUW

 

Zobacz firmy: PZU, PZUW

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2015-04-16 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.